Gönderen Konu: nasıl yazılır?  (Okunma sayısı 28804 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı taha02

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
nasıl yazılır?
« : Şubat 22, 2010, 10:32:48 ÖÖ »

arkadaşlar
"milli edebiyat" ile "divan edebiyatı" sözlerini cümle ortasında büyük mü küçük mü  yazarsınız?

Çevrimdışı kaybolan düşler

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: nasıl yazılır?
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2010, 12:57:03 ÖS »
Bu tür yazımlarda bir çağrışım ilişkisi kurulabilir. Mesela "Konya Ovası" tamlamasında "ova" sözcüğünü çıkardığımızda "Konya" tek başına bir şehri belirtir. Yani tamlama tek bir varlığa isim olmuştur. Dolayısıyla her iki sözcük de büyük harfle başlar.Ama "Dicle nehri" tamlamasında "Dicle" zaten bir nehrin adıdır, yani "nehir" sözcüğünü çıkarsak da "Dicle" yine tek başına aynı varlığı belirtir. Bu tür kullanımlarda ilk sözcük büyük harfle ikinci sözcük küçük harfle yazılır. Şimdi  "Divan edebiyatı" edebiyatımızda bir edebî dönemin adıdır. Çağrışım ilkesinden yola çıkarsak "Fuzuli Divan edebiyatı şairlerindendir." cümlesi ile " Fuzuli Divan şairlerindendir." cümlesi aynı anlamı verir. Bir örnek daha:  "Yunus Emre Tasavvuf edebiyatı şairlerindendir." "Yunus Emre Tasavvuf şairlerindendir." arada bir çağrışım farkı yok.Dolayısıyla bu tür tamlamalarda özel ad büyük, ona bağlı tür adları küçük harfle başlar.

Çevrimdışı bayrak_hoca

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Şubat 28, 2010, 11:11:58 ÖS »
Bu tür yazımlarda bir çağrışım ilişkisi kurulabilir. Mesela "Konya Ovası" tamlamasında "ova" sözcüğünü çıkardığımızda "Konya" tek başına bir şehri belirtir. Yani tamlama tek bir varlığa isim olmuştur. Dolayısıyla her iki sözcük de büyük harfle başlar.Ama "Dicle nehri" tamlamasında "Dicle" zaten bir nehrin adıdır, yani "nehir" sözcüğünü çıkarsak da "Dicle" yine tek başına aynı varlığı belirtir. Bu tür kullanımlarda ilk sözcük büyük harfle ikinci sözcük küçük harfle yazılır. Şimdi  "Divan edebiyatı" edebiyatımızda bir edebî dönemin adıdır. Çağrışım ilkesinden yola çıkarsak "Fuzuli Divan edebiyatı şairlerindendir." cümlesi ile " Fuzuli Divan şairlerindendir." cümlesi aynı anlamı verir. Bir örnek daha:  "Yunus Emre Tasavvuf edebiyatı şairlerindendir." "Yunus Emre Tasavvuf şairlerindendir." arada bir çağrışım farkı yok.Dolayısıyla bu tür tamlamalarda özel ad büyük, ona bağlı tür adları küçük harfle başlar.

eski kuralı hatırlıyorsunuz hocam... "ova, nehir ..." gibi adların yzımı kuralı değişti epey zaman önce.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Şubat 28, 2010, 11:22:34 ÖS »
eski kuralı hatırlıyorsunuz hocam... "ova, nehir ..." gibi adların yzımı kuralı değişti epey zaman önce.

öyle mi? ne zaman oldu bu hocam, kaynak belirtir misiniz ?

Çevrimdışı bayrak_hoca

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Şubat 28, 2010, 11:37:06 ÖS »
TDK Yazım Kılavuzu hocam...

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Mart 01, 2010, 12:25:03 ÖÖ »
hep tartışılagelen bir mevzudur

bknz: http://www.tdk.gov.tr/TR/Genel/dg.ashx?DIL=1&BELGEANAH=2425&DOSYAISIM=dogruyazalim_mart2004.htm
ben bu makalede yaptığım açıklamadan farklı bir şey göremedim...

Çevrimdışı naprev

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Mart 01, 2010, 07:16:56 ÖS »
ben bu makalede yaptığım açıklamadan farklı bir şey göremedim...

Okudum, çok güzel açıklamışsınız öğretmenim, ben bile anladım, teşekkür ederim. Larkason da verdiği linki, sizi desteklemek için vermiştir zaten, farklı bir şey olduğunu göstermek için değildir belki de.

Çevrimdışı Duran Öğretmen

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Mart 01, 2010, 11:39:53 ÖS »
10. Yer adları (kıta, bölge, il, ilçe, köy, semt, cadde, sokak, semt vb.) büyük harfle başlar: Asya, Avrupa, Afrika, Amerika; İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Yakın Doğu; Ankara, İstanbul, Taşkent, Bağdat, Moskova; Turgutlu, Ürgüp, Ahlat; Çayırbağı, Akçaköy; Bahçelievler, Cebeci; Atatürk Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi; Sankiyedim Sokağı, Asmalımescit Sokağı.

UYARI: Doğu ve batı sözleri yön bildirdiğinde küçük olarak yazılır: Bursa’nın doğusu. Bu sözler düşünce, hayat tarzı, politika vb. anlamlar bildirdiğinde ise büyük olarak yazılır: Batı medeniyeti, Doğu mistisizmi vb.

Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz vb. tür bildiren ikinci isimler büyük harfle başlar: Ağrı Dağı, Aral Gölü, Çanakkale Boğazı, Dicle Irmağı, Ege Denizi, Erciyes Dağı, Fırat Nehri, Tuna Nehri, Van Gölü, Zigana Geçidi, Süveyş Kanalı.
2005 TDK
http://www.tdk.org.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF1ACFAB512C425173
"içimde ikinci bir insan gibidir seni sevmek saadeti..."

Çevrimdışı eva

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2010, 11:43:37 ÖS »
 16. Tarihî olay, çağ ve dönem adları büyük harfle başlar: Kurtuluş Savaşı, Millî Mücadele, Cilalı Taş Devri, İlk Çağ, Yükselme Devri, Millî Edebiyat Dönemi, Servetifünun Dönemi, Tanzimat Dönemi.

UYARI: Tarihî dönem bildirmeyip tür veya tarz bildiren terimler küçük harfle başlar: divan şiiri, divan edebiyatı, halk şiiri, halk edebiyatı, eski Türk edebiyatı, Türk dili, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, tekke edebiyatı.

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2010, 11:45:33 ÖS »
16. Tarihî olay, çağ ve dönem adları büyük harfle başlar: Kurtuluş Savaşı, Millî Mücadele, Cilalı Taş Devri, İlk Çağ, Yükselme Devri, Millî Edebiyat Dönemi, Servetifünun Dönemi, Tanzimat Dönemi.

UYARI: Tarihî dönem bildirmeyip tür veya tarz bildiren terimler küçük harfle başlar: divan şiiri, divan edebiyatı, halk şiiri, halk edebiyatı, eski Türk edebiyatı, Türk dili, Türk sanat müziği, Türk halk müziği, tekke edebiyatı.
:) Ben yazacaktım, önce davrandınız. Sağ olun.

Çevrimdışı eva

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Mart 01, 2010, 11:47:17 ÖS »
Bağlantınızdan kopyaladım :D Siz sağ olun.

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2010, 11:49:30 ÖS »
Bağlantınızdan kopyaladım :D Siz sağ olun.
O da güzelmiş... :D

Çevrimdışı egzistans

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2012, 07:52:59 ÖS »
Merhaba;

Benim bir sorum olacak izninizle:

Osmanlı İstanbulu, Cumhuriyet Türkiyesi, dönemin Ankarası yazarken İstanbul, Türkiye ve Ankara'dan sonra kesme (') işareti kullanılmaz değil mi? Bunun sebebi nedir, tamlama oldukları için mi?

Örneğin Osmanlı İstanbulu derken, bu artık bir tamlama olduğu için mi İstanbul'dan sonra gelen -u ekini kesme ile ayırmıyoruz. Yani kesme ve sonrasındaki eki çıkartırsak "Osmanlı İstanbul" şeklinde anlamsız bir ifade olur, o yüzden kesme koyulmaz denebilir mi?

Bu durumda Osmanlının Sherlock Holmesu (Amanvermez Avni - Ebüssüreya Sami'nin roman kahramanı), Agatha Christie'nin Poirotsu (kurgusal dedektif karakteri) şeklinde yazarken de -Holmes ve Poirot'dan sonra- kesme imi kullanılmaz mı? Cevap "burada kullanılır" ise sebebi nedir?

Osmanlının İstanbulu şeklinde yazarken de, "Osmanlı" kelimesini de, TDK'daki örneğin "Avrupalı" kelimesi gibi düşüneceğiz ve kesme koymayacağız, değil mi? Buradaki -lı bir yapım ekidir ve bu yüzden de sonrasında gelen ek kesme ile ayrılmaz mı?. "Osmanlının İstanbulu" şeklinde mi yazacağız?

Teşekkürler,
e.