Gönderen Konu: Test Sorusu  (Okunma sayısı 5177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halil236

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
Test Sorusu
« : Nisan 30, 2008, 07:49:34 ÖS »

Bir ıssız mezarda susuz kalırsam
Vermez mi gözlerin bir damla bile

Bu dizelerde aşağıdakilerden hangisinin örneği yoktur?

A. Zamir             D. Sıfat
B. Bağlaç            E. Fiil
C. Zarf

Sorunun doğru cevabı olarak zamir gösteriliyor."Gözlerin" kelimesinde iyelik zamiri var. Testlerde nedense ek halinde zamirler zamir olarak kabul görmüyor. Bunun sebebini çözemedim.

İkinci mesele de şu. Benim bildiğim kadarıyla "bile" sözcüğü edattır. Ancak birçok kaynak ve konuyu paylaştığım arkadaşlar bile'nin bağlaç olduğunu söylüyorlar. "Buradaki bile sözcüğü dahi anlamına gelen de'nin görevini yapıyor o nedenle de bağlaçtır." şeklinde bir açıklamaları var.

Bu konularla ilgili olarak sizlerin düşüncelerini merak ediyorum.

Çevrimdışı bayrak_hoca

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Test Sorusu
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2008, 07:53:37 ÖS »
Ek olan zamirler gerçekten test sorularında zamir olarak alınmıyor, sebebi soruyu hazırlayanın inisiyatifi ve yanlış bence..
de bağlacı anlamına gelen bile'nin kullanılışı... Edat mı bağlaç mı
Aslında sıkıntı de'ye yüklediğimiz "bağlaç" adlandırması...
bağlaç, bağlar; de o anlamda kullanıldığında edattır aslında ama biz toptan olarak ayrı yazılan de'ye bağlaç diyoruz; asıl sıkıntı orada aslında

Çevrimdışı vabeste

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2008, 08:17:36 ÖS »
ÖSYM iyelik adılını hiçbir şekilde kabul etmemektedir. Bunun en önemli desteği ise Tahir Nejat Gencan'dır:

"İlgi adılı "-ki"nin ek-adıl oluşundan örnekseme yoluyla, kişi adıllarıyla kurulan ......... iyelik adılı sayanlar var. Her adıl bir sözcüktür. Bu parçaların takı oldukları apaçıktır. Onun için bunlara iyelik adılı değil; iyelik takısı demek daha yerinde olur."

Değerli hocalarım bence öğrencilerimize, özellikle ün. hazırlananlara, bunun tersi bir bilgi vermek telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkarır.

meryozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2008, 09:19:05 ÖS »
Birinci meselede haklısınız hocam 2. Tekil iyelik eki (senin gözlerin) var.
2. meselede bile edat değildir benim düşünceme göre.Basit yöntemle edatı cümleden kaldırdığımızda belirgin bir anlam bozukluğu ortaya çıkar. Bu cümlede böyle bir şey oluşmuyor.ÖSYM'nin tartışmalı konularda soru çıkarabileceğini düşünmüyorum.