Gönderen Konu: Dil ve Anlatım 11.Sınıf-Mektup  (Okunma sayısı 40430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Korkmaz_E

• Genel Yetkili
  • VIP Üye
  • ...
    • Profili Görüntüle
Dil ve Anlatım 11.Sınıf-Mektup
« : Ekim 02, 2008, 07:53:45 ÖS »

Mektup
HAZIRLIK

1. Mektup, insanlar arasında haberleşmeyi sağlayan önemli iletişim araçlarımızdandır. Tarihte en işlerlik kazanan haberleşme aracı mektup olmuştur. Bu yüzden birçok mani, türkü ve şarkı örneğinde yerini almıştır.|
2. Bir iş başvurusu yapmak ya da resmi makamlardan bir istekte bulunmak için dilekçe yazılır.
3. Günümüzdeki iletişim araçları mektubun işlevini büyük ölçüde azaltmıştır. Ancak bazı insanlar için mektubun özel bir yeri vardır.
4. Düşüncelerinizi açıklarken mektubun insanlar arasında haberleşmeyi sağlayan bir araç; duygu, düşünce, dilek veya olayların paylaşımı olduğunu yani insanlann iş dünyalarının bır yansıması olduğunu göz önünde bulundurunuz.
İNCELEME

1. İncelenen mektuplarm giriş bölümlerinde, mektupların yazılış sebepleri ortaya konmuştur. Gelişme bolümlerinde asıl konuya geçilmiş ve konu bütün ayrıntılanyla ortaya konmuştur. Aynca farklı farklı konulara da değinilmiştir. Sonuç bölümlerinde ise durum sorulmus, kendi durumundan bahsedilip sevgi ve saygı duyguları belirtilmiştir.
2. Oğuz Atay'ın mektupta belirttiği imla ve noktalama kuralları günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.
3-Verilen mektupta herhangi bir anlatım bozukluğu yoktur.
ETKlNLlK
3. METlN (Ahmet Hamdi Tanpinar'in Mektubu)
1. Özel mektuplarda gönderici ile alıcının birbirlerine karşı özel durumlarının yanında, ele alınan konunun da metnin dil ve cümle yapısına yani üslubuna etkisi vardır.
2. İncelediğimiz mektuplardan Oguz Atay'ın ve A. Hamdi Tanpınar'ın mektupları, aldıkları mektuplara cevap vermek için yazılmıştır. A. Kutsi Tecer'in mektubu ise kendi durumunu bildirmek için yazılmıştır. Mektup­ların bu yazılış amaçları da giriş bölümlerinde belirtilmiştir.
3. Oguz Atay ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın mektuplan özel mektuplar olduğu için gönderici-alıcı ilişkisi yönünden bir içtenlik söz konusudur. Oguz Atay kızına Ahmet Hamdi Tanpınar da arkadaşına kendi aralarında konuşabilecekleri herhangi bir konuda mektup yazmışlardır. Mektuplardaki bu gönderici-alıcı ilişkisi ve konular, mektupların dil ve cümle yapı sını belirlemiş, bir içtenlik oluşturmuştur. Ayrıca Ahmet Hamdi Tanpınar'ın mektubu biraz daha edebidir.
ETKlNLiK
Verilen mektupta herhangi bir anlatım bozukluğu yoktur.
ETKlNLlK
Mektupları karşılıklı konuşma haline getirirken mektupların bir haberleşme aracı olduğu ancak karşılıklı konuşmadan farklı olarak donütün bi­raz geç alınacağını göz onünde bulundurunuz. Mektupların yüz yüze bir haberleşme aracı olmadığını unutmayınız.
ETKlNLlK
Tarih ve yer: Kağıdın sağ üst köşesine yazılır.
Ad-soyad ve imza: Kağıdın sağ alt köşesine ad ve soyad yazılıp altına imza atılır.
Hitap: Sol üst köşeye, tarih ve yerin hizasından biraz aşağıya yazılır. Adres: Kağıdın sol alt köşesine yazılır.
Mektuplarda kağıt düzeni önemlidir. Çünkü mektuplar kişiliğin yansımasıdır.
İŞ MEKTUBU: (Türk Dil Kurumuna)
1. Verilen mektup örneği Türk Dil Kurumu'na bazı, eserler istemek için yazılmıştır.
2. Özel mektuplar; arkadaşlar veya akrabalar arasında haberleşmek için yazılır. İş mektupları ise kişi ve kurumlar arasında veya kurumlar arasında sipariş., satış gibi konularda yazılır.
3.İş mektuplarında emredici anlatım kullanılmıştır.
4. Özel mektuplarda içten ve samimi bir üslup varken, iş mektuplarında ciddi bir üslup vardır. Bu yüzden iş mektuplarında kısa, açık ve somut | bir anlatım vardır.

8.Etkinlik:
''Bedeli posta Havalesi ile hesabınıza gönderilmiştir.''cümlesinde tamlayan eksikliğinden ve yanlış sözcük kullanımından kaynaklanan bir anlatım bozukluğu vardır.Cümle''Eserlerin bedeli posta havalesi ile hesabınıza yatırılmıştır.''şeklinde düzeltilebilir.
9.Etkinlik:
''Erzurum Büyükşehir Belediyesine burs başvurusunda bulunmak üzere öğrenci belgesi düzenlenerek tarafıma verilmesini istiyorum.''Cümlesinde sebep eksikliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğu vardır.
Cümle ''Erzurum Büyükşehir Belediyesine burs başvurusunda bulunmak için öğrenci belgesi düzenlenerek tarafıma verilmesini istiyorum.''şeklinde düzeltilebilir.
10.Etkinlik:İncelenen özel mektuplarda öyküleyici,açıklayıcı,anlatım türleri kullanılırken,iş mektubu ve dilekçede emredici anlatım kullanılmıştır.
11.Etkinlik:
Bütün Mektuplarda dil daha çok göndergesel işlevinde kullanılmıştır.
12.Etkinlik:
İncelenen mektuplar akıcılık,duruluk ve yalınlık bakımından açık bir anlatım özelliklerini taşımaktadır.
13.Etkinlik:
                                                                 Mektup     
Özel Mektup Özellikleri:                              İş Mektubu Özellikleri:
Akraba,dost,arkadaş arasında yapılır.-------Özel kuruluşları veya vatandaşlara gönderdikleri mektuplardır.
Bir İçtenlik hakimdir.-----------------------Ciddi bir anlatımı vardır.
Belli kurallara göre yazılır.------------------Belli kuralları vardır.

Dilekçe Özellikleri:
Bir istekte bulunmak,bilgi vermek amacıyla kişilerin resmi mekanlara yazdığı mektuplardır.
Kısa ve öz bir anlatım yapılır.
Belli bir plana göre yazılır.
14.Etkinlik:
Ses Düşmesine Uğrayan Kelimeler:                            Ses Düşmesinin Nedeni:
İsim-İsmi----------------------------------------Sözcüğün Ünlü İle Başlayan Ek Alması
Oğul-Oğlum--------------------------------------Sözcüğün Ünlü İle Başlayan Ek Alması
Göğüs-Göğsü-------------------------------------Sözcüğün Ünlü İle Başlayan Ek Alması

"Bu memlekette sağcı solcu yoktur, ilerici gerici yoktur.
- Bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır."

Cemil Meriç

Ölmez bu vatan, farz-ı muhâl, ölse de hattâ,
Çekmez kürenin sırtı o tâbût-ı cesîmi.

Mithat Cemal Kuntay

Çevrimdışı öğretmen34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dil ve Anlatım 11.Sınıf-Mektup
« Yanıtla #1 : Ekim 02, 2008, 08:00:14 ÖS »
Teşekkürler...paylaşım için :)

Çevrimdışı Korkmaz_E

• Genel Yetkili
  • VIP Üye
  • ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2008, 08:55:13 ÖS »
önemli değil ne demek :)
"Bu memlekette sağcı solcu yoktur, ilerici gerici yoktur.
- Bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır."

Cemil Meriç

Ölmez bu vatan, farz-ı muhâl, ölse de hattâ,
Çekmez kürenin sırtı o tâbût-ı cesîmi.

Mithat Cemal Kuntay

Çevrimdışı gismm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2008, 04:46:51 ÖS »
teşekkürler...  :)