Gönderen Konu: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri  (Okunma sayısı 43991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« : Eylül 22, 2009, 09:40:42 ÖS »

Tanıtım   

Gaziantep, Anadolu'nun ve Dünya'nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.


6000 yıllık tarihi geçmişi ile Gaziantep tarihi ve kültürel zenginlikleri, antik kentleri, camileri, hanları, hamamları, ve pek çok yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile bir metropoldür. Gaziantepli bitmez tükenmez enerjisi, azmi ve girişimciliği ile kendi sanayisini kendisi kurmuş örnek bir sanayi ve ticaret kenti meydana getirmiştir.

Güneydoğu Anadoluyu batıya bağlayan kara ve demiryollarının merkezidir ve uluslarası havaalanı ile tüm dünyaya açılmıştır.Son yıllarda aldığı göçler ile şehrin nüfusu 1,5 milyonun üzerindedir.

İlin yapısı ve konumu  

Şehir, yüksek bir düzlükte ve yer yer bayırlar üstünde kurulduğundan suyu ve havası da güzeldir. Bir çok hanları var ama en görkemlileri ve en ünlüleri Mustafa Paşa Hanı, Pekmez Hanı, Tuz Hanı, İki Kapılı Hanı, Börekçi Hanı, Arasdat Hanı’dır. İki tane de imareti (aşevi) var : Gelen gidene aylar yıllar bol ve minnetsiz sofralar açarlar. Tümüyle kırk tekkesi olup, hepsinin en görkemlisi en çok donanmışı, yiyeceği bol ve hoş yapılısı Mevlevi Tekkesi’dir. Türkmen Ağası Mustafa Ağa yapısı olup, IV.Murad’ın silahtarı Mustafa Paşa’ya bağışlanmıştır. Tekke 40-50 yoksul hücresiyle çevrilmiş, yüksek kubbeli baştan başa ham ve işlenmiş mermerlerle döşeli haremi, haremin ortasında büyük bir havuzun başında rengarenk üzüm salkımlarını andıran süslü avizelerle donalı çardağı olan büyük, sağlam, görkemli bir yapıdır. Bakımlı, bezeli, temiz caddeleriyle kent gerçekten şirindir. Yer yer (suk-i sultanisi) açık artırmayla satış yerleri Halep tarzı kagir binalardan oluşmuş çarşıları vardır. Ama bu övdüğümüz yerler tümüyle kale içindedir. Her sokak başında kapıcıların açıp kapattıkları kale kapısı kadar sağlam kapılar vardır. Geceleri tüm sokaklar kandillerle aydınlatıldığından bekçiler gruplar halinde rahatlıkla sokaklarda kol gezerek görevlerini yaparlar.

Şehrin ortasındaki kocaman bir kaya üstüne yüksek, görkemli ve dairevi bir kale oturtulmuştur. Kale çok sağlamdır. Kaleyi çevreleyen hendek 1300 adımdır. Eni 40, derinliği 20 arşın kesme kayadan oyulmuştur. Bunların üstüne her biri ayrı sanat ve mimari üslûpla belli aralıklarla sıralanmış, çok güzel kuleler oturtulmuştur. Bin bir bedeni olan kalenin temelindeki kayaların içinden yine dairevi bir biçimde kaleyi çevreleyen ve hendeğe bakan mazgal delikleri açılmıştır ki, hendek kenarına kuş bile konmaz.

Kalenin batı kapısı, yedi katlı demirden bir kapıdır. Kapı aralıklarından çeşitli savaş araç ve gereçleri, silahlar, demir açma kafesleri, saçma topları vardır. Kale silah ve askerlerle donatılmış, baca benzeri nefesliklerle havadar bir ot

Güneydoğu Anadolu’yu batıya, Akdeniz ve Ortadoğu 'ya bağlayan kara ve demir yollarının merkez noktası olması, Gaziantep Havaalanı 'nın uluslararası niteliğe çıkarılmış olunması şehrimize mal, hizmet ve ziyaretçi akışını yoğunlaştırmaktadır. Gaziantep topraklarının 1/4'ü tarıma elverişli topraklardan oluşmuş olup bu toprakların bir bölümü Fırat Nehri'nin sularıyla sulanmaktadır. Gaziantep'in sulama yapılan bu topraklarında Antepfıstığı, zeytin, pamuk, üzüm, kırmızı biber ve keten gibi ekonomik değeri yüksek sanayi bitkileri ile mercimek, buğday ve arpa gibi hububat ürünleri yetiştirilmektedir.

Coğrafi yönden GAP'ın giriş kapısı, sanayisi ve ticari hacmi ile de GAP kalkınmasında temel teşkil eden Gaziantep, ekonomik yönden çevresindeki 18 ili etkisi altında tutmaktadır.

Gaziantep. Anadolu'daki insan topluluklarının kültürünü yansıtan en eski merkezlerden birisi olup tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Gaziantep; gezilip görülmeye değer tarihi, turistik ve doğal güzellikleri, Kurtuluş Savaşı ve Antep Savunması hatıraları, yaylaları, ovaları, ören yerleri, leziz yemekleri, eşsiz el sanatları, camileri, türbeleri, medreseleri, Antep evleri, hanları, hamamları, kastelieri, kiliseleri, adını verdiği baklavası ve fıstığı, sanayisi, insanlarının kendine has çalışkanlığı ve sıcaklığı ile geçmişin ve geleceğin bir arada yaşandığı "Gaziler" şehridir.

Coğrafi konum

Coğrafi konum olarak Gaziantep ili, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birleştiği noktada yer alır. Suriye'ye komşu bir sınır ili olan Gaziantep'in büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesinin doğu kesminde , bir bölümü de Güney Doğu Anadolu bölgesinin batısında yer alır. Gaziantep; doğuda Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti, Kuzeydoğu'dan Adıyaman'ın Besni, kuzeyden Kahramanmaraş'ın Pazarcık, batıdan ise Osmaniye'nin Bahçe ve güneybatısı Hatay'ın Hassa ilçeleri, güneyi ise Kilis il sınırlarıyla çevrilidir.

Gaziantep toprakları 38°- 28' ve 38°- 01l' doğu boylamlarıyla, 36°- 38' ve 37°- 32' kuzey enlemleri arasındadır. Gaziantep'in yüz ölçümü ise 6216 km²'lik alanıyla Türkiye topraklarının yaklaşık %1'ini kaplar. İI merkezinin denizden yüksekliği 850 metre olmakla birlikte, 250 ile 1250 metre rakımları arasındadır. Yüzey alanının yaklaşık % 52'sini dağlar, % 27'sini ise ovalar kaplamaktadır.

İI sınırları içerisine kuzeyden giren dağlar, Araban ovasının batısından il merkezinin batısına uzanır. Güneydoğu Torosların uzantıları olan bu dağlar oldukça düzgün sıralar oluşturur. Bölgenin batısını kuşatan dağlar ise sistemli bir sıra oluşturur ve Gaziantep ilini Hatay-Kahramanmaraş çukurluğundan ayırır. Gaziantep'te sıradağ olarak Güneydoğu Torosların uzantıları olan Sof dağları vardır. Sof dağlarının güneyinde ise Gaziantep Yaylası uzanır. Dülükbaba dağları il merkezinin kuzeybatısında bulunmaktadır, Dülükbaba dağlarının en yüksek tepesi 1250 metre yüksekliktedir. Sof dağlarının Hatay yönündeki uzantıları olan Gani Baba ve Sarıka5ıa dağları ise yaklaşık 1100 metre 5ıüksekliktedir. Gani Baba ve Sarıkaya dağlarının batı tarafında İslahiye ovası, doğusunda ise İslahiye platosu bulunmaktadır. En yüksek noktası 1050 metre olan Sam dağları Sof Dağları ile Dülükbaba dağları arasında bulunmaktadır. Barak (Doğanpınar), Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ovaları da başlıca önemli ovalarıdır. Fırat, Nizip çayı, Afrin çayı, Merziman çayı ve Alleben deresi de başlıca akarsularıdır.

Sanayi ve ticaret yapısıyla Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Coğrafi konumu bakımından bölgeler arasında bir köprü gibi duran Gaziantep her şeyden önce bir ticaret merkezidir. Tarih boyunca İpek yolunun üstünde oluşu ve ticari yollar için bir kavşak noktasında olması bu şehrin gelişiminde önemli bir nedendir. Gaziantep’te kurulu büyük sanayi işyerleri sayısı Türkiye genelinin yüzde 4’ünü, küçük sanayi işyerleri sayısı ise, yüzde 6’sını oluşturmaktadır. Bu yapısıyla da küçük ve orta ölçekli başta olmak üzere sanayi sektörü, geniş istihdam olanakları sunmaktadır. İktisaden faal nüfusun % 28.72'si imalat sanayi kollarında çalışmaktadır. Gaziantep'in imalat sanayiindeki mevcut tesislerin büyük çoğunluğu Organize Sanayi Bölgeleri, Örnek Sanayi, Küçük Sanayi Bölgesi. Nizip Caddesi ile 1. ve 2. Ünaldı- Şehreküstü bölgelerinde yerleşmişlerdir.

Organize Sanayi Bölgesi 

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, Bakanlar Kurulu Kararı ile T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak, Vilayet, Belediye, İl Özel İdaresi, Ticaret Odası Sanayi Odası, Sanayi İş Odaları Derneği ve Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri derneği iştirakleri ile 1969 yılında Türkiyede ilk defa oluşturulan Organize Sanayi Bölgelerinden biri olarak kuruluşu tamamlanmıştır. Sürekli büyüyen Gaziantep sanayisine mevcut 3 bölge cevap veremez durumu geldi. Özellikle, büyük yatırım yapmayı düşünen sanayicilerimizin taleplerinin karşılanmasında güçlük çekiliyordu. 50.000 m2’ nin üzerinde arsa isteyen sanayicilerin taleplerini karşılayabilmek, çalışmalarına başlanılan IV. Bölge’nin kamulaştırma ve arazi çalışmalarına 2002 yılında başlanılmış olup kamulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Ağır sanayi ve yabancı yatırımların ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla hayata geçirilen ve 1170 hektarlık alana sahip olan IV. Organize Sanayi Bölgesi, 50 bin, 100 bin ve 500 bin metrekare ve üzeri parseller düzenlenmiştir. IV. Bölgenin de faaliyete geçmesiyle, toplam 24 milyon metrekare alana ulaşan Gaziantep Organize Sanayii’nin gelecekteki hedefi; 1 organize sanayisi olan adanayı geçmek.

Örnek Sanayi ve Küçük Sanayi Sitesi

Örnek Sanayi Sitesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından müştereken gerçekleştirilen 350.000 m²’lik bir alanda her biri 800 m² kapalı sahası bulunan 50 örnek sanayi işyerinin yer aldığı bir bölgedir. Site, işletme hacmi ve üretim metotları bakımından küçük ve orta ölçekli sanayicilere örnek olması ve teşvik edilmesi amacıyla kurulmuştur. Sitede yer alan başlıca sektörler; tekstil makineleri, çelik döküm. otomotiv yedek parçaları, buhar kazanları, baraj ekipmanları, hububat-bakliyat işleme makineleri. metal ve ağaç işleme makineleri. boya ve ambalaj sanayi tesisleridir. 1., 2. ve 3. küçük sanayi sitesindeki işyeri sayısı 3620 toplam işçi sayısı da 25 000'dir. Bölgede bulunan sanayicilere hizmet vermek amacıyla kurulan KOSGEB. bölgedeki işletmelere eğitim, mühendislik. müşavirlik ve laboratuar hizmetleri sunmaktadır.

Nizip Caddesi ve Çevresi

Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi sitelerinin yapılmasından önce şehir içinde sanayi faaliyeti gösterilen ilk bölge Nizip Caddesi'dir. Bölgede 150 firma faaliyet göstermektedir. Bu bölgede faaliyet gösteren firmalarca genel olarak. Plastik ayakkabı, un, irmik. halı, akrilik iplik, pamuk ipliği ve metal eşya üretimi yapılmaktadır. Hızlı nüfus artışı ve kentleşme neticesinde şehir içinde kalan işletmeler üretimlerinin bir bölümünü veya tamamını sanayi bölgelerine taşıma eğilimi içerisindedir.

Ünaldı-Şehreküstü Bölgesi

Gaziantep sanayisinin ilk yerleşim bölgelerinden biridir. Bölgede 700 firma bulunmaktadır. Firmaların çoğunu mercimek işleme, plastik ve halı fabrikaları oluşturmaktadır. Firmalar genelde küçük ve orta ölçeklidir. Şehreküstü semtindeki heykel semtin sembolü konumundadır.


Turizm

Müzeler

» Gaziantep Arkeoloji Müzesi
 
Geçici Sergileme
Kronolojik Salon
Belkıs / Zeugma
 
» Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Eski antep evi; hayêt, selamlık, mâhmîl, ocaklık, tandır odası, güvercinlik...

» Yesemek Açık Hava Müzesi
 
300'ün üzerinde yontu taslağı; karışık yaratıklar, aslanlar, dağ tanrıları, sfenskler, savaş arabaları...

Küçük Buluntular/Sikke Salonu
Sergi Salonu
Müze Bahçesi

Ulaşım

Gaziantep İli, kara, hava ve demiryolu ulaşım imkânları ile önemli bir geçit noktasındadır. Kara ulaşımında güneyden ve Akdeniz'den doğuya ve kuzeye giden yolların kavşağında bulunuşu, ilin ekonomik gelişmesinde en temel unsur olarak yer almaktadır.

Gaziantep demiryolu, Adana-Malatva demir yolunun Narlı istasyonunu Halep-Bağdat demir yolu, Kargamış, Cerablus istasyonuna bağlar, Ayrıca Fevzipaşa'dan geçen Halep expresi de Gaziantep'in İslahiye ilçesi sınır kapısından Suriye topraklarına girer.

Gaziantep, Karayolu bağlantısı ile, Osmaniye üzerinden Adana'ya ve Mersin'e, Birecik köprüsü üzerinden Şanlıurfa'ya, Narlı üzerinden Kahramanmaraş'a, Fevzipaşa üzerinden Antakya'ya, Kilis üzerinden Halep'e (Suriye), Kilis'ten ayrılan bir yolla Hassa üzerinden yine Antakya'ya ve Besni üzerinden Adıyaman'a bağlanmaktadır. Bu yollarla önemli bir kavşak oluşturan Gaziantep, karavolu ulaşımı yönünden bir düğüm noktası gibidir. ...

Uluslararası Gaziantep Havaalanından ise günlük olarak tarifeli uçak seferleri yapılmaktadır. Hergün Gaziantep'ten Ankara'ya ve İstanbul'a direk olarak tarifeli seferlerle havayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Ayrıca diğer illere de Ankara bağlantılı uçak seferleri yapılmakta olup, tarifesiz uçuşlar da alandan yararlanmaktadır. Gaziantep hava alanının yeni kimliği ne uygun olarak genişletilmesi ve standart bir yapıya kavuşturulması için çalışmalar devam etmektedir. 1995 yılında 1822 uçak seferi düzenlenmiş ve bu seferlerden 124.095 yolcu uçuş yapmıştır. GAP'ın tam olarak faaliyete geçmesiyle Gaziantep hava alanı Türkiye'nin ve özellikle bölgemizin Ortadoğu'ya açılan hava trafiğinin merkezi durumuna gelecektir.

İlde toplam 3.391 km karayolu ağı mevcut olup, bunlardan 73 km'si otoban, 487 km'si il ve Devlet yolu, 2831 km'si köy yoludur. Asfalt köy yolu 1050 km, stabilize köy yolu 1480 km tesviye 70 km, ham 231 km'dir.

Gaziantep-Nurdağı arası ulaşıma açılan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunun çalışmaları devam etmektedir.

GAP’ın devreye girmesi ve otoyolun bitmesiyle, ilin bölgesel etkinliği daha da artacak ve üretilen mallar otoyolun sağladığı güven ve süratle yurdun dört bir tarafına ve uluslararası pazarlara ulaşacaktır.

Gaziantep’in İdari Bölünüşü

Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin birinci ve Türkiye'nin 6. büyük kenti olan Gaziantep'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne (ADNKS)göre nüfusu 1.560.023[2] olup, Türkiye'de nüfusu 1.000.000'nun üzerinde olan 15 ilden, nüfus yoğunluğu l00'ün üzerinde olan 14 ilden birisidir. Gaziantep yüzölçümü yönünden iller arasında 40. sırada, nüfus çokluğu bakımından 13. sırada, şehir merkezleri nüfus büyüklüğü yönünden ise 6. sırada yer almaktadır. Nüfus yoğunluğu, merkez ilçeler Şahinbey ve Şehitkamil'de 300'ü aşmaktadır.

Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehitkamil merkez olmak üzere, Araban, İslahiye. Nizip, Karkamış, Oğuzeli, Yavuzeli ve Nurdağı çevre ilçeleriyle 9 ilçesi, 17 beldesi ve 616 köyü vardır.

1927 yılı nüfus sayımında 214.499 olan il nüfusu geçen 69 yıl içerisinde %534 oranında artış göstermiştir. Bu artış oranı aynı dönem için Türkiye genelinde % 317 olmuştur. Gaziantep uzun yıllar dikkate alındığında Türkiye nüfus artış hızının çok üzerinde bir nüfus artışı göstermiştir.
Gaziantep'te Türkler çoğunluktadır.

Evliya Çelebi gözüyle

Ayıntab şehri tümüyle 32 mahalledir. Toprak ve kireç örtülü bayındır, bakımlı, yüksek saraysı evleri vardır. Tümüyle yüz kırk mihraplı; yoğun cemaate sahip, Arasat Meydanındaki Boyacıoğlu Camii ve çarşı içindeki Tahtalı Camii (halk arasında "Tahtalı" denilmekle birlikte asıl adı "Tahtani Camii"dir), sanatlı, ferah büyük kubbeli ve görkemli yapılardır. Ayıntab’ta 300’ü aşkın sarayın özel hamamı vardır. Tümüyle 3900 dükkânlı büyük bir çarşıya, açık artırmayla satış yapan pazarlara sahiptir. İki bedesteni, çarşısı ve saraçhanesi üstleri örtülü kagir, sağlam, sıradüzeni içinde süslü dükkânlardır. Tamamı tamamına 70 çeşmesi var.

Fakat onlara hiç de gereksinme duyulmaz. Her eve hayat ırmağı denginde sular akmaktadır. Her ev, bağı, bahçesi, fıskiyeli havuzları, cennet ırmağı suları ile çeşit çeşit servi, çınar, söğüt, kavak ve diğer meyve ağaçları ile donatılmış irem bağını andırır. Bağları, bostanları, gül bahçeleri geniş örgüden kafese alınmış çok verimli olmakla Ayıntab ucuz ve şirin bir şehirdir. 1648’de gördüğümüz şehir bu kez nice mahalle, han, cami ve dükkân kazanarak büyük bir gelişme göstermiş, Allaha şükürler olsun ki bu gelişmesini sürdürmektedir..

Alıntı

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #1 : Eylül 22, 2009, 09:48:21 ÖS »
<a href="http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=2770533290336856871" target="_blank" class="new_win">http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=2770533290336856871</a>

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #2 : Eylül 22, 2009, 09:51:38 ÖS »
Gaziantep mutfağına girdin mi çıkamıyorsun.Aman Tanrım....O ne yemeklerdi öyle... :o

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #3 : Eylül 22, 2009, 09:52:54 ÖS »
EN ZENGİN MUTFAK GAZİANTEP

Çeşit açısından Türkiye’nin en zengin mutfağına sahip ili Gaziantep olarak belirlendi. Gaziantep mutfağı tam 291 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluşuyor. Malhıtalı (mercimekli) köfte, yoğurtlu ufak köfte, yağlı köfte, iç katması (kısır), tene katması, haveydi köftesi, omaç, sini köftesi, süzek yapması, cağırtlak kebabı, ayva kebabı, elma kebabı, lebeniye, öz çorbası, maş çorbası, şirinli çorba, beyran, topaç, Köse Sefer kabağı dolması, loğlazlı aş, çiğdem aşı, ekşili daraklık tavası, beyran, şiveydiz, acur oturtması, kakırdak böreği, loğlaz piyazı, yarpuz piyazı, at elması turşusu, çelem turşusu Gaziantep’in ünlü yemeklerinden bazıları olarak sıralanıyor.

İkinci sırada Elazığ geliyor. Elazığ mutfağı tam 154 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluşuyor. Fasulye çorbası, lobik çorbası, anamaşı, kelecoş, taraklık, kındık köfte, küncülü köfte, muhaşerli köfte, işkene, sapan dolması, kibe dolması, çaypalası, pirpirim boranı, tavşan üfelemesi, kırmanlı pilav, simit pilav, nohut ekmeği, fodula, zarafat, patila, heside, dolanger, hürriyet kadayıfı, orcik, pilit ve gah, Elazığ’ın ünlü yemekleri arasında yer alıyor.

93 çeşit yiyecekle Ankara da zengin bir mutfağa sahip iller arasında. Başkent’in ünü il sınırları dışına taşan Ankara Tavası’nın dışında alabörtme, calla, bici, ilişkik, sızgıç, siyel, pıtpıt pilavı, tohma, altüst böreği, entekke böreği, hamman, papaç, yalkı, carcıran, köremez, tamtak tiridi, öllüğün körü, bırtlak, bezdirme, gizleme, kartalaç ve saçkıran gibi ilginç yöresel yemekleri de bulunuyor.

Bölgeler arasında İç Anadolu, 455 çeşit yiyecek ve içecek çeşidiyle ilk sırada yer alıyor. Bu bölgeyi 425 çeşit ile Doğu Anadolu, 398 çeşit ile Güneydoğu Anadolu ve 397 çeşit ile Karadeniz Bölgesi izliyor. Akdeniz ve Marmara Bölgesi 184 çeşit, Ege Bölgesi 162 çeşit yiyecek ve içeceğe sahip.

ÇİĞ KÖFTE VE KÜNEFE PAYLAŞILAMIYOR

Türkiye’nin lezzet haritasında, pek çok ilin sahip çıktığı çok sayıda yiyecek de bulunuyor. Paylaşılamayan yiyeceklerin başında çiğ köfte ve künefe geliyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya özgü olup bütün Türkiye’nin tanıdığı bir yiyecek olan ‘çiğ köfte’ye, Urfa, Adıyaman, Batman, Mardin ve Osmaniye, ‘künefe’ye ise Hatay ve Elazığ sahip çıkıyor. ‘Mantı’ da pek çok ilin mutfağında yer almakla birlikte en ünlüsü Kayseri mantısı olarak görülüyor.

Aşurelik buğday, nohut ve lola kemiğinin su ve tuz ilave edildikten sonra çömlekte ve odun ateşiyle ısıtılmış fırında pişirilmesiyle yapılan ‘keşkek’ ya da “helise" de çok sayıda ilimizin mutfağında yer alıyor. Afyon, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Mardin, Muğla, Ordu, Samsun ve Tunceli, keşkek’in özel yemek sayıldığı iller arasında bulunuyor.


Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #4 : Eylül 22, 2009, 09:57:12 ÖS »
KIYMA KEBABI

MALZEME;
400 gr kebaplık et
100 - 150 gr. kuyruk yağı
Arzuya göre kırmızı biber
Karabiber ve tuz.

TARİFİ:
Et kuyrukla birlikte zırhla kıyılır. veya makinasında çekilir, İçerisine tuz, karabiber ve kırmızı biber atılır, karıştırılır ve yoğrulur. Bu karışım eşit olarak 6 - 7 parçaya ayrılır. avuç yardımı ile şişe geçirilir. Orta harlı odun kömürü ateşinde çevrilerek pişirilir. Sıcak sıcak servis yapılır.

PATLICAN KEBABI

MALZEME;
1.5 kg. iri Kemer patlıcan
1 kg. az yağlı kıyma
5-6 adet domates
5-6 adet yeşilbiber
Karabiber
Tuz

TARİFİ; Patlıcanlar yıkanıp sapları kesildikten sonra 2.5-3 cm. uzunluğunda enine kesilir.Bu arada kıyma,tuz ve karabiber iyice yoğrulur.Ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır.Şişlere bir patlıcan bir yuvarlanmış kıyma saplanır,elle biraz yassılaştırılır. Domates ve biberler ayrı ayrı şişlere saplanıp orta harlı ve alevsiz mangal ateşinde çevrilerek pişirilir.Pişen patlıcanlar sırası bozulmadan düzgün bir şekilde tepsiye çekilir.Üzerine pişmiş olan domates ve biberler konur ve ağzı kapatılarak ateş üzerinde demlendirilir.5-10 dakika sonra servis yapılır.

GAZİANTEP USULÜ LAHMACUN

MALZEME;
1 kg. azyağlı kıyma
1,2 kg. domates
5 bağ maydanoz
200 gr. dolmalık yeşilbiber
100 gr. sarımsak
1 yemek kaşığı biber salçası
Karabiber,tuz

TARİFİ:
Taze maydanozlar yaprak yaprak ayrılır temizlenir. .Sarımsaklar temizlenip biberlerin çekirdekleri çıkartılır.Temizleme işi bittikten sonra bütün malzemeler zırkla doğranır veya robotta kıyma halini alıncaya kadar çekilir ve içine kıyma konarak iyice karıştırılır.Elde edilen harç pide fırınında fırıncı tarafından yapılır.

EKŞİLİ UFAK KÖFTE

MALZEME;
Çorbası için;
750 gr. parça et
1.5 su bardağı nohut
1 yemek kaşığı domates Sal.
3-4 diş sarımsak-1 yemek kaş. biber salçası
2 limonun suyu-Yeterince su
Köftesi için;
500 gr. yağsız kıyma-500 gr. simit
2 adet kurusoğan-Tuz,karabiber,kırmızıbiber
Yağ,nane

TARİFİ:
Simit önce su ile biraz ıslatılır.Soğanlar ufak ufak doğranır.Karabiber,kırmızıbiber ve tuz eklenerek iyice yoğrulur, (15-20 dk.) içine kıyma ilave edilir,köfte iyice yumuşayıncaya kadar yoğrulur.Köfteden bilye büyüklüğünde parçalar alınarak avuç içinde yuvarlanır.Diğer taraftan bir gece önceden ıslatılmış nohut ve et ,halka şeklindeki soğan ile yumuşayıncaya kadar pişirilir.Salçası ve ekşisi konur.2-3 taşım kaynatılır.Ayrı bir tencerede kaynatılan suya tuz konur ve bu suda yuvarlanmış köfteler pişinceye kadar kaynatılır.Pişen köftelerin suyu süzülür.Servis yapılacağı zaman köfteler,et ve nohutlu karışımın içine konur,biraz ısıtılır ve üzerine kızdırılmış yağ ile nane dökülüp servis yapılır.

EZOGELİN ÇORBASI

MALZEME;
500 gr. mercimek
1 ilikli kemik yada 1tablet et suyu-1 kuru soğan
1 adet patates-8 bardak su
Yarım limon suyu-Tuz
Sos için;50 gr. un
50 gr. ince doğranmış soğan
25 gr. dövülmüş sarımsak
50 gr. domates salçası
20 gr. pul biber-10 gr. kuru nane
Margarin-4 bardak su
TARİFİ: Mercimekler iyice yıkandıktan sonra bir tencerede kemik yada et suyu,soyulmuş patates (bütün olarak),soyulmuş soğan (bütün olarak),limon suyu,tuz ve 8 bardak su ile ocağa alınır. Kaynamaya yakın üzerine toplanan kefi alınır ve ağzı kapalı olarak 40-45 dk. pişirilir.
Sosun Hazırlanması;Bir tencerede margarinle,ince kıyılmış soğan ve sarımsak soldurulur.Üzerine un ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur.Daha sonra salça ve kırmızıbiber eklenerek kavrulmaya devam edilir.Karışıma 4 bardak su ilave edilince sos hazır olur.Diğer tencereye konarak 10-15 dk. pişirilip servis yapılır.

SÜZME MERCİMEK ÇORBASI
MALZEME;
250 gr. kırmızı mercimek
25 gr. un
50 gr. margarin
50 gr. küçük doğranmış
kızarmış ekmek
1 adet patates
1 adet soğan-1 adet limon
2 adet ilikli kemik
50 gr. tereyağı
5 bardak su-Tuz,kimyon,kırmızıbiber

Bir tencereye yıkanmış olan mercimek ve ilikli kemik konur. Soyulmuş patates ve soğan tüm olarak ve tuz ile 5 bardak su ilave edilip ocağa konur.Kaynatılırken üzerindeki kefi alınır. Kaynarken ara sıra çırpılır.Karışım 45 dk. piştikten sonra tel süzgeçten geçirilir.Tencereye yağ konur ve eritilir.Daha sonra yağa un ilave edilip çırpılır,un hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.Kavrulduktan sonra su ve hazırlanan mercimek aktarılır.İçine kızarmış ekmek ve kimyonu ilave edilir.Ayrı bir tavada yakılan tereyağının üzerine kırmızıbiber atılıp buda çorbanın üzerine dökülür.Çorba servise hazırdır.

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #5 : Eylül 22, 2009, 09:58:45 ÖS »
MERCİMEKLİ PİLAV

MALZEME;
500 gr. mercimek
50 gr. bulgur
2 yemek kaşığı biber ve domates salçası
1 yemek kaşığı kırmızı biber
Yar&yacute;m su bardağı zeytinya&eth;&yacute;
2 lt. su
Biraz tuz

Mercimek bol suda 5-6 kez yıkanır.Kaynamakta olan suya atılır 15 dk. kaynatılırr.Salça ve tuz ilave edilip 3-4 dk. daha karıştırılarak pşirilir ,bulgur suyu çekene kadar kaynatılır.Ayrı bir tavada zeytinyağı kızdırılır.Yemeğe kırmızı biber ve yağ dökülerek karıştırılır.Turşu,ayran,salata ile servis yapılır.

MALTIHALI KÖFTE

MALZEME;
6 bardak kırmızı mercimek
3 bardak simit (ince bulgur)
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
2 tane kuru soğan
1 bardak sıvı yağ
2 demet maydanoz
250 gr. yeşil soğan
250 gr. yeşil sarımsak
Tuz,karabiber,su

TARİFİ:
Kırmızı mercimek üzerine 2 parmak geçecek şekilde su ile ocağa konur.İçerisine biraz tuz ve biber attıktan sonra pişmeye bırakılır.Pişmeye yakın salçalar ilave edilir ve simit eklenerek 2-3 dk. daha pişirilir.Kuru soğanlar incecik doğranıp yağda kızartılır,ateşten alınarak kırmızıbiber ilave edilir.Diğer tarafta sebzeler doğranarak bir tarafa konur. Pişen mercimek ve simit karışımı biraz soğuyunca 5 dk. kadar yoğrulur.Yağ ve soğan karışımı buraya boşaltılır ve karışana kadar yoğrulur.Daha sonra maydanoz,soğan ve sarımsak katılarak küçük sıkmalar şeklinde yada kaşıkla yenecek şekilde tabaklara konularak servis yapılır.

KISIR KÖFTESİ

MALZEME;
1 yemek kaşığı domates salçası
2 su bardağı ince bulgur (simit)
2 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı biber salçası
1 demet maydanoz
4 adet taze soğan,4 adet taze sarımsak
1 adet kuru soğan,1 çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı kuru nane,1 yemek kaşığı pul biber
1 su bardağı zeytinyağı,tuz

TARİFİ: Kabın içine simit ve tuz konur.Kaynar su ile karıştırılarak üzeri kapatılır,10-15 dk. dinlenmeye bırakılır.Diğer tarafta kuru soğan ince ince bir kaba kıyılır,başka bir kaba yeşil soğan,sarımsak ve maydanoz incecik doğranır.Dinlenmeye bırakılan simidin içine salçaları,baharatları ve kıyılmış kuru soğan konur ve çok az yoğrulur.Yoğurma işi bittikten sonra içine doğranmış olan yeşil soğan,sarımsak ve maydanoz ile nar ekşisi,yağ ilave edilerek iyice harmanlanıp karıştırılır.Tabaklara konan köfte marul,turşu ve ayranla servis yapılır.

YAĞLI KÖFTE

MALZEME;
500 gr. köftelik ince bulgur
1 adet kuru soğan,1-2 adet domates
4-5 diş sarımsak,2 adet yeşil biber
2 adet taze kırmızı biber
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
Yarım çay kaşığı yeni bahar,tarçın,karabiber
Yarım yemek kaşığı tatlı toz biber
1 yemek kaşığı sade yağ veya margarin
Yarım çay bardağı zeytinyağı,Az su ve tuz
TARİFİ:
Geniş bir kaba köftelik bulgur konur.Soğan,sarımsak,yeşil ve taze kırmızı biberler doğranır.Domateslerin kabuğu soyulup,küp şeklinde doğranır.Bir kısmı köftenin üzerine atılır.Diğer malzeme (yağ hariç) ilave edilerek yoğrulur.Köfte yoğrulurken suyu çekildikçe domates ilave edilir.Yumuşayıp yenecek gibi olunca yağ ilave edilir.En sonunda tuz ve yumuşaklığı az bulunursa su konarak kıvamlandırılır.Çiğköfte gibi avuç içinde sıkılarak şekil verilir.Marul,maydanoz gibi şeylerle süslenerek servis yapılır.

ANTEP SALATASI

MALZEME;
5 adet domates
3 adet kurusoğan
1 baş sarımsak
1 baş maydanoz
3 adet yeşilbiber
1 adet limon
1 adet salatalık turşusu
Pulbiber,kuru nane,tuz,sumak ekşisi
Nar pekmezi
TARİFİ;
Domates,kurusoğan,sarımsak,maydanoz ve yeşilbiber ince ince doğranır.İçine tuz,limon,biber,nane,sumak ekşisi ve nar pekmezi konarak servise hazır hale getirilir.


Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #6 : Eylül 22, 2009, 10:05:09 ÖS »Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #7 : Eylül 22, 2009, 10:08:28 ÖS »Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2009, 10:12:51 ÖS »
27 - Gaziantep Türküleri

Zeytin Yaprağı Yeşil
Şirin Nar Dane Dane
Gönül Gürbet Ele Varma
Yoğurt Koydum Dolaba
Lamba da Şişesiz Yanmaz mı?
Bağa Girdim Üzüme
Dama Vurdum Bir Depik
Bu Kadar Cevretme
Derik Saçın Örmezler
Aman Yine Dikildi (U.H)
Bahçelerde Zerdali
Oyun Havası (Estrumantal)

http://rapidshare.com/files/190786571/Turkulerle_Turkiye_-_GAZIANTEP_gz_antepli_.rar

şifre:www.denizehasret.de

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2009, 10:14:06 ÖS »
<a href="http://www.vidoko.com/player.swf?config=http://www.vidoko.com/vidoko-7ewZj9hrUbk" target="_blank" class="new_win">http://www.vidoko.com/player.swf?config=http://www.vidoko.com/vidoko-7ewZj9hrUbk</a>

Cengiz Özkan - Bahçalarda Mor Meni

Çevrimdışı meryemozcan

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 7532
 • Cinsiyet: Bayan
 • Güzel olan sevgili değildir,sevgili olan güzeldir
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2009, 10:19:17 ÖS »
Çok teşekkür ederim Lale şehrimi en güzel bir şekilde tanıtmışsın. Bence bu şehri tanımaya bir ömür yetmez tarihi, kültürü, son zamanlardaki modern bir metropol şehir halini alışı anlatılmakla bitmez. Anteplilerin en çok gurur duyduğu bir gerçek var ki Ata'nın nüfus kaydının bu şehirde oluşudur.


Allahım bizi bize bırakma , bizi bizsiz bırak ama bizi sensiz bırakma ...

Çevrimdışı naprev

 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 911
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2009, 10:20:43 ÖS »
Gaziantep mutfağına girdin mi çıkamıyorsun.Aman Tanrım....O ne yemeklerdi öyle... :o

Meryem hocamdan haberi olan var mı arkadaşlar? Durumu nasıl?

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #12 : Eylül 22, 2009, 10:23:32 ÖS »
Rica ederim...
Tam anlamıyla tanıtmaya mecalim kalmadı...
Tarihi eserleri ve yemekleri inanılmaz...

Çevrimdışı naprev

 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 911
 • Cinsiyet: Bay
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #13 : Eylül 22, 2009, 10:24:12 ÖS »
Anteplilerin en çok gurur duyduğu bir gerçek var ki Ata'nın nüfus kaydının bu şehirde oluşudur.

Ata'nın pişman olduğuna dair bir rivayet mi vardı ne...?

Çevrimdışı meryemozcan

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 7532
 • Cinsiyet: Bayan
 • Güzel olan sevgili değildir,sevgili olan güzeldir
  • Profili Görüntüle
Ynt: Gaziantep İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #14 : Eylül 22, 2009, 10:29:58 ÖS »
Meryem hoca Antep'ten çıktığında 56 kiloydu iki sene öncesine kadar. Şimdi 70 sebebi ne bilinmez. Annemi foruma üye yapacacağım evde sofrada en fazla kim mızmızlık yaparmış söylesin sana . Çocukluğumda bana marazlı derlerdi yemediğim için. Durumum iyi heç merak etme. Zafiyetten ölürsem yakında sorumlusu sensin naprev. Senin gibi eşimden korkup memleketime gitmediğim de olmuyor bir ay öncesi Antep'teydim.  ;D

Bak forumda adımı çıkarırsan obez olarak elimden çekeceğin var. Ne kadar kirli çamaşırın varsa hepsini makineye uzun programa atarım haberin olsun.

Allahım bizi bize bırakma , bizi bizsiz bırak ama bizi sensiz bırakma ...