Gönderen Konu: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri  (Okunma sayısı 7963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« : Ekim 15, 2009, 06:43:23 ÖS »

<a href="http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=6089967364823359975" target="_blank" class="new_win">http://video.google.com/googleplayer.swf?docid=6089967364823359975</a>


Osmaniye İli Tanıtım Videosu

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2009, 07:06:36 ÖS »

Osmaniye'nin konumu

Osmaniye Yukarı Çukurova'da, Ceyhan Nehri'nin doğu yakasında yer alan, alabildiğine geniş hinterlandıyla Osmaniye; Ceyhan Nehri, Hamıs, Karaçay, Kesiksuyu ve Sabun Çayları nedeniyle sulak, hem de Çukurova'yı doğuya bağlayan yolların kavşağında olması nedeniyle işlek bir bölgededir.

Uluslar arası karayolu (D-400) ve Gaziantep-Tarsus otoyolu (TEM), hatta demiryolunun geçtiği güzergah binlerce yıldan beri "Maraş Yolu" olarak kullanılmıştır. Bu güzergah Gavur Dağlarını, meşhur Aslanbeli (Nurdağı Tepesi) denen yerden aşarak Çukurova ile doğu arasında bir köprü olmuştur. Bu yoldan M.Ö.333'te İran Kralı Dara ve ordusu da geçmiştir. 1671 yılında Evliya Çelebi de aynı yolu kullanmıştır.

Gavur Dağları tarihin en eski devirlerinden itibaren kaynaklarda yer almış ve birçok tarihi olaya sahne olmuştur. M.Ö. 3.bin yılı Mezopotamya kaynaklarında (Eski Akat ve Sümer), "Amanum", imparatorluk devrine ait bir Hitit tabletinde "Amana", M.Ö. 4 - 7 yy. Asur yazıtları da "Hamanu", klasik kaynaklarda "Maurun Oros" ( Karadağ ), haçlılar devrine ait batı kaynaklarında "Montana Migra" (Karadağ).İslam kaynaklarında ise "Cebel'ül - lukkam" olarak kaydedilmektedir.

Boğazköy kökenli Naramsin Tabletinde "Sedir Ağacı (Amanos) kralı İskuppu" adının gecmesiyle eski dönemlerde Gavur Dağlarının çeşitli ağaçlar bakımından zenginliğini, bölgede M.Ö. 3. binin sonunda yerli halkın Akadlarca da tanınan bir siyasi birlik oluşturduklarını görmekteyiz.

Amanos Klik yasında Prokonsüllük yapmış olan, meşhur hatip ve devlet adamı Çiçeronun M.S. 51'de yazdığı mektupta da Amanos'lardan bahsedilmektedir .

M.S. 2. yy.'de Roma çağında, Küllü Köyünün yakınlarında yerleşik bir toplumun yaşadığı bugün hala var olan gömütlerden anlaşılmaktadır.

Osmaniye üzerinden doğuya giden ikinci yol, Örenşar, Kastabala'dan gelip, Karatepe üzerinden anti-torosları aşan, halk arasında Ağyol, Kocayol diye bilinen yoldur.

Böylesine geniş, işlek ve sulak bir bölgenin merkezini oluşturan yukarı Çukurova, doğal olarak antik çağlardan beri önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Osmaniye'nin kuruluşuPadişah Abdulaziz, devletin çöküşünü önlemek amacıyla bir dizi reform yapmıştır. Bu reformlar arasında Gavur Dağları, Kurt dağları, Kozan Dağları ve Kahramanmaraş'a kadar olan bölgedeki Türkmen isyanlarının bastırılması, Zeytun Ermenileri terörünün önlenmesi ile göçebe yaşayan aşiretlerin yerleştirilmesine ilişkin çalışmalar, hem ülkenin, hem de, bölgenin kaderini değiştirmiştir.

Bölgedeki isyan ve terör sorununun çözümlenmesi için askeri yönden Derviş Paşa, siyasi yönden Ahmet Cevdet Paşanın yönetimindeki "Fırka-i İslahiye" adında bir reform ordusu kurulmuştur. Fırka-i İslahiye'nin yöredeki askeri harekatı ve reform çalışmaları Mayıs 1865 (Muharrem 1282) de başlamış, üç yıl gibi çok kısa bir süre sonunda, şubat 1867 (Zilkade 1284) de tamamlanmıştır.

Bu hareket esnasında, Yarpuz'da ki Türküdüzü çatışmalarından başka ciddi çatışma çıkmamış, ağaların ve beylerin hemen hepsi, kendi istekleriyle devlet güçlerine teslim olmuşlardır. Fırka-i İslahiye'de, her aşireti kendi kışlaklarına veya istedikleri yerlere iskan etmiştir. Buna rağmen dönemin ünlü halk ozanı Dadaloğlu'nun, Osmanlı'ya ve Fırka-i İslahiye'ye tepkilerini anlamak mümkün değildir.

Osmaniye'yi fırka-i İslahiye kurmuştur. Osmaniye'nin kuruluş sebeplerinden birincisi, burada, Hacı Osmanlı Köyü adında çok eski bir köyün olması, ikincisi, bu köyün, yörenin en saygın köyü olması, üçüncüsü ve belki de en önemli sebep burasının merkezi konumudur. Adına da zorunlu iskan nedeniyle halkın incinmiş olan gururunun okşanması için, buradaki köyün adı verilmiştir. Bir başka yoruma göre ise, Osmanlı Devletine duyulan saygıdan dolayı "Osmaniye" denmiştir. Osmaniye; "Osmanlılara ait" anlamına geldiği gibi "Osmanlının eli, Osmanlının yurdu" anlamlarını da çağrıştırmaktadır.

Osmaniye, 20 Ağustos 1865 (26 Rebiülevvel 1282) de, Fırka-i İslahiye, Hacı Osmanlı Köyüne geldiği gün fiilen kurulmuştur. Ardından kaza (Kaymakamlık) yapılmıştır. Aynı yıl, Hacı Osmanlı Köyü halkı, şimdiki Hacı Osmanlı Mahallesini, Alibekiroğulları, Bostancıdamı denilen şimdiki Alibekirli Mahallesini, Tecirli'lerden Cırnazlı aşireti de, Rızaiye Mahallesini oluşturdular. Daha sonra Kafkas'lardan gelen göçmenler de, "Dağıstan" denilen, şimdiki Alibeyli Mahallesini kurmuşlardır.

Tecirli, Çenetoğlu ve bugünkü Ceyhan ilçesinin sınırları içinde kalan Cerit Nahiyelerini Osmaniye Kaymakamlığına, Osmaniye Payas (Üzeyir) Sancağına, Payas Sancağı da, Halep Valiliğine bağlanmıştır. Ancak 1867'de Payas, Kozan ve Adana Sancakları, Halep Valiliğinden alınmış, yeni kurulan Adana Valiliğine bağlanmıştır. Bu tarihte Osmaniye'nin nüfusu, nahiyeleriyle beraber 1388 hane, yaklaşık 1388x5=6.940 kişidir.

1872 yılında Osmaniye'nin Kaymakamı, Alibeyli Mahallesine de adı verilen Ali Efendidir. Bu tarihte ilçede; 1 Hükümet Konağı, 1 Cami, 3 Mescit, 1 Medrese ve 45 Dükkan ile 405 hane (yaklaşık 405 x5 =2. 025 nüfus) bulunmaktadır.
(alıntı)

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2009, 07:07:55 ÖS »
Osmaniye ili ingilizce tanıtımı

Osmaniye is a small city in the Çukurova region of Turkey, the capital of Osmaniye Province Area 974 km² Population 154,000

History

Located on the eastern edge of the Çukurova plain in the foothills of the Nur Mountains, the gateway between Anatolia and the Middle East, Osmaniye is on the Silk Road, a place of strategic importance and has been a settlement for various civilizations including the Hittites, Persians, Kurds and RomansThe Islamic presence in the area was first established by the Abbasid Caliph Harun Rashid, auxiliaries in his army being the first Turks to fight in Anatolia They obviously took a shine to the place and following the Turkish victory over the Byzantines at Malazgirt in 1071 waves of Turkish conquest began The Nur Mountains were settled by the Ulaşlı tribe of the Turkmens

The Ulaşlı remained the local power through into the period of the Ottoman Empire and were even involved in the Celali uprisings, during a period of uncertain Ottoman rule in the 17th century Eventually, in 1865 the Ottoman general Derviş Paşa was charged with bringing law and order to Çukurova He established his headquarters in the Osmaniye village of Dereobası and brought the Ulaşlı down from the high mountains to the village of Hacıosmanlı This eventually became the province of Osmaniye

Osmaniye today

Today Osmaniye is a conservative country town, the centre of a rich agricultural region well watered by the Ceyhan river system and well-known for growing peanuts There is plenty of forest too and much of the surrounding countryside is very attractive However, the town was made a provincial capital in 1996 and as such is now receiving some investment in infrastructure, and beginning to feel more like a city then a rural market town There is a ring road, and taller buildings Many people in Turkey still feel that Osmaniye should not have been made a province The cuisine is typical of the region; kabab, şalgam (a drink made of pickled turnips), and baklava The local specialty is a kind of bread/pretzel called simit In summer the weather is very hot, and most residents of Osmaniye try to escape either to the nearby Mediterranean coast or up into the Nur mountains The plateau of Zorkun is a popular mountain retreat in summertime There are also 2 Roman cities remaining, consisting of roads and antique theater, called Hieropolis and Kastabala The city is only 25 km from the Mediterranean coast of Dörtyol
 
(alıntı)

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2009, 07:12:13 ÖS »

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2009, 07:21:58 ÖS »
Osmaniye Mutfağından

EKŞİLİ ÇORBA(Çakıldaklı çorba)


MALZEMELER:

1 çay bardağı döğme- 1 çaybardağı kurufasülye -1 çaybardağı nohut (önceden ıslatılmış)   -    4 patlıcan -4 kabak yeşil ve kırmızı biber - biber salçası- soğan -sarımsak -ekşi -kuru nane

YAPILIŞI:

Kurubaklagiller  haşlanır, daha sonra içerisine küp küp doğranmış patlıcan ve kabak eklenir. Biberler tüm eklenir,  sebzeler pişince ayrı bi tencerede yağda bir adet soğan kavrulur. Salça,  kurunane, sarımsak, ekşi katılır ve bir kere ocakta çevrilir. Haşlanmış sebzelerin üzerine dökülür, sevise sunulur. 

Çevrimdışı Lâle

 • Site Yöneticisi
 • VIP Üye
 • *****
 • İleti: 10863
 • Cinsiyet: Bayan
  • Profili Görüntüle
Ynt: Osmaniye İli Tarihi,Turistik ve Kültürel Özellikleri
« Yanıtla #5 : Ocak 30, 2010, 04:40:27 ÖS »
<a href="http://www.musicwebtown.com/community/player/flashplayer/xspf_player.swf?autoplay=true&amp;repeat_playlist=true&amp;playlist_url=http://www.musicwebtown.com/cuneyt1/201376/201376.xspf" target="_blank" class="new_win">http://www.musicwebtown.com/community/player/flashplayer/xspf_player.swf?autoplay=true&amp;repeat_playlist=true&amp;playlist_url=http://www.musicwebtown.com/cuneyt1/201376/201376.xspf</a>