Genel Kültür > Resim - Fotoğraf

Ressamlar ve Tabloları

<< < (41/41)

sozedebiyattan:Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi'ni Yeşil Cami'de çizmiş
Ensar Tuna Alatürk Bursa   -   19.04.2011 

Dünyaca ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey'in, değer biçilemeyen 'Kaplumbağa Terbiyecisi' isimli tablosunu Bursa Yeşil Cami'de çizdiği ortaya çıktı. Mimar Ergüven Akçay, Bursa'da çeşitli mekânlarda resim yapan Osman Hamdi Bey'in Yeşil Cami hünkâr mahfilinde başladığı çalışmasını daha sonra atölyesinde tamamladığını söylüyor. Akçay'ın iddiasını İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı da doğruluyor. Dr. Doğan Yavaş ise ünlü ressamın Yeşil Cami'yi 5 kez tablolarında kullandığını dile getiriyor. Osman Hamdi Bey'in Bursa'da uzun soluklu çalışmalar yaptığına dikkat çeken Dr. Yavaş, "Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi'ni Yeşil Cami'de tasarlayarak çalışmasına başlamış. Günlerce burada kalamayacağı için mekânın resmini çekerek eserini atölyesinde tamamlamış. Bir başka eserinde Yeşil Cami'deki bir mihrapta rahle üstünde bir kadın resmetmiş." diyor.

Bir tanesi Suna-İnan Kıraç Vakfı resim koleksiyonunda, diğeri de Pera Müzesi'nde sergilenen Kaplumbağa Terbiyecisi, 2004 yılında 5 milyon TL'ye satılmıştı. Tablonun arka planı incelendiğinde Yeşil Cami'de çizildiği anlaşılıyor. Zira mekândaki firuze renkli altıgen duvar çinileri, lacivert üçgen çiniler ile pencere alınlığındaki 'Şifâu'l-kulûb likâi'l-mahbûb (Kalplerin şifası sevgiliyle (Muhammed as) buluşmaktır) anlamındaki hadis-i şerif, Yeşil Cami'de yer alıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı da, 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin Yeşil Cami'de yapıldığı kanaatinde. Yrd. Doç. Dr. Arlı, Osman Hamdi Bey'in ünlü tabloyu yaparken, Yeşil Cami hünkar mahfilinin üstündeki odayı kullandığını belirterek, şu bilgileri veriyor. "Bu tabloya konu olan yer Yeşil Cami. Mutlaka buraya gelip görmüş ve buradan resimlerini şekillendirmiş. Camide tablosunu eskiz yapıp atölyesinde tamamlamış. Ünlü ressamın bu camide birçok tablosu var."

Lâle:
Cezanne tablosuna rekor fiyat

Katar Kraliyet Ailesi, Fransız ressam Paul Cezanne’ın “The Card Players” (İskambil Oyuncuları) adlı tablosuna 250 milyon dolar ödeyerek bir rekora imza attı

Cezanne’ın kâğıt oynayan adamları resmettiği tablosu dünyanın “en pahalıya” satılan yapıtı oldu. Daha önceki rekor, 2006’da 140 milyon dolara satılan ABD’li ressam Jackson Pollock’un “No 5, 1948” adlı tablosuna aitti. Katar Kraliyet Ailesi’nin Cezanne’ın 1890’larda yaptığı tabloyu geçen yıl ölen Yunan armatör George Embiricos’un koleksiyonundan satın aldığı açıklandı. Eksperler, bu satışın sanat piyasasının yapısını değiştirebilecek nitelikte olduğunu söyledi.

EN PAHALIYA SATILAN TABLOLAR
 
1. Paul Cezanne, “The Card Players”: 250milyon $
2. Jackson Pollock, “No 5 1948”: 140milyon $
3. WillemDe Kooning, “Woman III”: 137.5milyon $
4. Gustav Klimt, “Portrait of Adele...”: 135milyon $
5. Pablo Picasso, “Nude Green Leaves and Bust”: 106.5milyon $

Lâle:
Yeni rekor 'Çığlık' tablosunun
 
03.05.2012 - 17:58
 
Norveçli ressam Edvard Munch'un "Çığlık" tablosu, New York'ta yapılan müzayedede rekor fiyata satıldı.
 

"Çığlık" 119 milyon 922 bin 500 dolara (yaklaşık 212 milyon TL) alıcı buldu.

Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılan satışta, insanın duyduğu kaygının modern sembolü olarak nitelendirilen 1895 tarihli eseri kimin aldığı açıklanmadı.

Açık artırma 40 milyon dolarla başladı.

Bir önceki rekor Picasso'nun 106,5 milyon dolara (yaklaşık 188 milyon TL) satılan "Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst" adlı eseri olmuştu.

Aynı müzayedede Picasso'nun 1941 yılında yaptığı "Sandalyede Oturan Kadın" tablosu ise 26 milyon dolara (yaklaşık 46 milyon TL) alıcı buldu.
 

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git