Gönderen Konu: Neden Türkçe dersi?  (Okunma sayısı 6192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edebiyatci222

• Ziyaretçi
Neden Türkçe dersi?
« : Ağustos 19, 2008, 09:10:07 ÖS »

Arkadaşlar, öğrencileriniz size böyle bir soru yöneltse cevabınız ne olurdu?
"Öğretmenim, neden Türkçe dersini öğreniyoruz/işliyoruz?"

Çevrimdışı enriko

• Sürekli Üye
  • (ву єηяιкσ) tüгк'üภ tüгкtєภ ๒คşкค ๔๏รtย א๏к!!!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Neden Türkçe dersi?
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2008, 09:21:53 ÖS »
sonra cevap versem olurmu düşünmem lazim bu konu önemli çünkü ;D ;D

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2008, 09:24:25 ÖS »
Aslında benim için de önemli bu cuma sunacağım bir çalışmayla ilgili. Kendi fikirlerimi toparladım ancak fazlası da iyi olur :) Yardımcı olursanız sevinirim

Çevrimdışı suclu52

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2008, 10:07:30 ÖS »
tam bi bilimsel cevap olmayacak ama arkadaşlar kabul edin.
 "Evladım türkçeyi öğrenmenizin nedeni öncelikle siz türksünüz ve türkiyede yaşıyorsunuz.trkiyede yaşayan herkes türkçe konuşuyor ve bu dili bilmek zorunda.biz sizlere türkçe öğretmesek hepiniz bu dili yine konuşabilirsiniz ama argo kelimeler artar.dili tam anlamıyla yaşatamayız.öle oluncada dil bi süre sonra ortadan kalkar. artı bu dili konuşanlardan başka kim iyice öğrenip gelişmesine katkıda bulunacak ki? bir yabancı gelipde türkçeyi geliştirmeye çalışmaz.sadece tarihi gelişimini inceler.ama bizler bir türk olarak hem tarihi gelişimini incelemeli hem de gelişmesine katkıda bulunmalıyız. aslında bu sorduğun soru çok güzel bir soru.ama bu kısaca anlatılacak bir şey değil.onun için ...... kaynaklardan bunu araştırmanı ve okumanı tavsiye ederim. ozaman işte tam anlamıyla bu sorunun cevabını alırsın."
 işte benim öğrencilerimden biri bu soruyu sorsa bu şekilde cevaplarım.noktalarda kaynak kitap olur şu an aklıma gelmiyor.sadece aklıma gelen oktay sinanoğlunun bay bay türkçe adlı kitabı geliyo.umarım yaklaşımım doğrudur.hatam varsa lütfen söleyin.
Sizleri çok özledim

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2008, 10:13:22 ÖS »
Hocam teşekkür ederim. Bilimsel olması önemli değil sizin görüşlerinizi değerlendiriyorum...
İyi çalışmalar diliyorum..

Çevrimdışı suclu52

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2008, 10:22:02 ÖS »
Aslında benim için de önemli bu cuma sunacağım bir çalışmayla ilgili. Kendi fikirlerimi toparladım ancak fazlası da iyi olur :) Yardımcı olursanız sevinirim

hocam anladım. sizden bi ricam olacaktı. bu sunacağınız çalışmayı bana mail olarak atabilirmisiniz acaba?hem yazdıklarınızı merak etim hem de elimde böyle bi kaynak olursa daha tatminkar bi cevap verirdim diye düşünüyorum. adresim suclu52@hotmail.com
Sizleri çok özledim

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2008, 10:25:37 ÖS »
elbette hocam cuma günü "eğitimde iyi örnekler" sunum var. bunu ardından size de gönderirim

Çevrimdışı suclu52

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2008, 10:28:10 ÖS »
elbette hocam cuma günü "eğitimde iyi örnekler" sunum var. bunu ardından size de gönderirim
hocam şimdiden çok teşekkür ederim.cuma günü sizede ii sunumlar inşallah kazasız belasız atlatırsınız.
Sizleri çok özledim

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 19, 2008, 10:38:20 ÖS »
teşekkür ederim öğretmenim..

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 19, 2008, 10:42:54 ÖS »
bu arada başka fikri olan yok mu? :)

Çevrimdışı Kürşad

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
    • Türk-çü Şiir Otağı
« Yanıtla #10 : Ağustos 19, 2008, 11:54:32 ÖS »
tam bi bilimsel cevap olmayacak ama arkadaşlar kabul edin.
 "Evladım türkçeyi öğrenmenizin nedeni öncelikle siz türksünüz ve türkiyede yaşıyorsunuz.trkiyede yaşayan herkes türkçe konuşuyor ve bu dili bilmek zorunda.biz sizlere türkçe öğretmesek hepiniz bu dili yine konuşabilirsiniz ama argo kelimeler artar.dili tam anlamıyla yaşatamayız.öle oluncada dil bi süre sonra ortadan kalkar. artı bu dili konuşanlardan başka kim iyice öğrenip gelişmesine katkıda bulunacak ki? bir yabancı gelipde türkçeyi geliştirmeye çalışmaz.sadece tarihi gelişimini inceler.ama bizler bir türk olarak hem tarihi gelişimini incelemeli hem de gelişmesine katkıda bulunmalıyız. aslında bu sorduğun soru çok güzel bir soru.ama bu kısaca anlatılacak bir şey değil.onun için ...... kaynaklardan bunu araştırmanı ve okumanı tavsiye ederim. ozaman işte tam anlamıyla bu sorunun cevabını alırsın."
 işte benim öğrencilerimden biri bu soruyu sorsa bu şekilde cevaplarım.noktalarda kaynak kitap olur şu an aklıma gelmiyor.sadece aklıma gelen oktay sinanoğlunun bay bay türkçe adlı kitabı geliyo.umarım yaklaşımım doğrudur.hatam varsa lütfen söleyin.

siz Türk'sünüz ve Türkiye'de yaşıyorsunuz.Türkiye'de...

yanlış anlamayın hata aramıyorum, bunlar özel isim hem de çoook özel isim konu da Türkçe dersi olunca... :-\
<a href="http://www.fileden.com/files/2008/9/9/2089451/tanrim.swf" target="_blank" class="new_win">http://www.fileden.com/files/2008/9/9/2089451/tanrim.swf</a>

Çevrimdışı mevt

• VIP Üye
  • ...:::mevt:::...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ağustos 20, 2008, 12:22:52 ÖÖ »
dilini kaybeden toplumlar yok olmaya mahkumdur.yok olmamak için dilimizi bilmemiz şart diye düşünüyorum.

edebiyatci222

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2008, 07:01:22 ÖS »
teşekkür ediyorum arkadaşlar..