Gönderen Konu: olay örgüsü-olay zinciri  (Okunma sayısı 23496 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı magnakarta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
olay örgüsü-olay zinciri
« : Kasım 28, 2010, 10:06:15 ÖS »

Değerli Arkadaşlarım,
Olay örgüsü ve olay zinciri arasında ne fark vardır?Öğrencilerin anlayabileceği şekilde örneklendirebilir misiniz?İnternette araştırdım; ancak yeterli bilgiye ulaşamadım.Kendim netleştiremedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: olay örgüsü-olay zinciri
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2010, 11:16:13 ÖS »
Değerli Arkadaşlarım,
Olay örgüsü ve olay zinciri arasında ne fark vardır?Öğrencilerin anlayabileceği şekilde örneklendirebilir misiniz?İnternette araştırdım; ancak yeterli bilgiye ulaşamadım.Kendim netleştiremedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

10. sınıf dil ve anlatım dersinde "olay zinciri" ve "olay örgüsü" ayrılmıştır.

Eğer gerçekten yaşanmış bir olayı -hiç kurgulamadan- anlatıyorsam olay zinciri kullanırım. Anı, gezi yazısı gibimetinlerde kullanılır. Anlatmaya başladığım anda, anlatacağım olay bir zincirin halkaları gibi tamamlanmıştır ve ben bu halkaları sırası ile anlatırım, zincirin halkalarının yerini (olay parçalarını) değiştiremem. Bu nedenle anı, gezi yazısı metinleri kurmaca metin değildir, gerçek metindir.

Olay örgüsü ise roman, hikaye, masal gibi kurmaca metinlerde kullanılır. Yazar olayı kendisi kurgular, beğenmediği yerleri değiştirebilir, ilginçliklerle süsleyebilir. Kısacası yaşanmış olayları hiç değiştirmeden anlatıyorsam "olay zinciri", kafama göre olay kurgulayıp metn haline getiriyorsam "olay örgüsü" olur.

Olay zincirinde "gerçek anlatıcı" vardır, olay yaşayan ile anlatan aynı kişidir ve bu kişi gerçektir.  "Zoraki Diplomat"ta anlatılan olayları Yakup Kadri yaşamıştır ve Yakup Kadri anlatmaktadır, yazar ile anlatıcı aynı kişidir.

Olay örgüsünde ise "kurmaca anlatıcı" anlatıcı vardır, yazar ile anlatıcı aynı kişi değildir. Çalıkuşu'ndaki olayları "Feride" anlatır ama Feride ile Reşat Nuri aynı kişi değildir.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 11:20:26 ÖS Gönderen: aytoldı »
Bu Ay Toldı aydı, söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Kasım 29, 2010, 07:30:30 ÖÖ »
10. sınıf dil ve anlatım dersinden bahsediyoruz.

Bakınız "dil ve anlatım" programında neler var (Aynısı ders kitabında da yansımıştır ve zannederim başlığı açan arkadaşım da bu nedenle sormuştur):

Kazanım: Olay zinciri ile olay örgüsü arasındaki farkı açıklar. Kazanım açıklaması: Kurmaca olmayan metinlerde olay örgüsünden değil olay zincirinden söz etmenin doğru olduğu vurgulanır.

Kazanım: Olayın veya olay zincirinin oluşumunu kavrar.
Kazanım açıklaması: Bir arada bulunmak zorunda olan en az iki kişinin veya iki kişi yerine geçen kavram veya varlığın bireysel farklılıklar sebebiyle karşı karşıya gelmesi veya çatışması sonucu ortaya çıkan eyleme “olay”; eylem zincirine de “olay zinciri” dendiği vurgulanır.

Kazanım: Olay ve olay örgüsü arasındaki farklılığı belirler.

Kazanım açıklaması: Türk Edebiyatı 9. Sınıf III. Ünitede işlenen olay ve olay örgüsü kazanımlarından da yararlanılır.
Olayın yaşanmış olmasının veya yaşanabilrliğinin mümkün olduğu, olay örgüsünün ise tasarlanmış, hayal edilmiş bir olaydan hareketle gerçekleştirilen bir düzenleme olduğu açıklanır.

Ders programındaki bu kazanımlarda da görüldüğü gibi olay örgüsü farklı metinlerde olay zinciri farklı metinlerde kullanılır

Dil ve Anlatım programının Şerefi Aktaş tarafından hazırlandığını hatırlatma gereği duymuyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2010, 04:22:00 ÖS Gönderen: aytoldı »
Bu Ay Toldı aydı, söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Çevrimdışı magnakarta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Aralık 01, 2010, 07:41:36 ÖS »
Teşekkür ederim .