Gönderen Konu: Sözlü notları  (Okunma sayısı 20795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Edebiyat Öğretmeni

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Calimero
    • Profili Görüntüle
Sözlü notları
« : Ocak 21, 2008, 05:46:45 ÖS »

Arkadaşlar,
Sözlü notlarınızı neye göre veriyorsunuz? Bugün bu konuda müdürümle tartışma içine girdim. Yönetmelikte de açık ifadeler yok. Yok ortalamayı düşürecek not veremezsiniz, yok sadece dersle ilgili davranışlarına not verebilirsiniz gibi birçok şey söyledi. Neden yönetmelik tek iken müdürlerin yorumlayışı farklı?

Çevrimdışı LEO

• VIP Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sözlü notları
« Yanıtla #1 : Ocak 21, 2008, 05:48:45 ÖS »

çünkü müdürlerin tek amacı başarı oranının yüksek görünmesi

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2008, 06:45:44 ÖS »
Arkadaşlar,
Sözlü notlarınızı neye göre veriyorsunuz? Bugün bu konuda müdürümle tartışma içine girdim. Yönetmelikte de açık ifadeler yok. Yok ortalamayı düşürecek not veremezsiniz, yok sadece dersle ilgili davranışlarına not verebilirsiniz gibi birçok şey söyledi. Neden yönetmelik tek iken müdürlerin yorumlayışı farklı?

Ben prensip olarak öğrenciye yazılılıarından düşük sözlü notu vermiyorum. Eğer öğrencinin lehine değilse "77, 82, 61 vb" küsüratlı sözlü notları müfettişler tarafından fazla benimsenmiyor. Neye göre ölçtün de böyle küsüratlı verdin diyorlar. Bu tür tartışmalı genellikle "öğrencinin yararı" gözetilir.

Kendiniz bilirsiniz, ama yazılılarından düşün sözlü notu vermeyin bence. (İlköğretim mezvuatında yazılı notları ile sözlü arasında açıklanması mümkün olmayan bir fark bulunmamalıdır yazar. Kayda geçmese de lisede de bunu arıyorlar)
Bu Ay Toldı aydı, söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Çevrimdışı halil236

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2008, 06:47:59 ÖS »

çünkü müdürlerin tek amacı başarı oranının yüksek görünmesi

Çünkü bazı müdürler, öğrencinin başarısının şişirilmesi suretiyle kendi başarılarının yüksek görüneceğini sanıyorlar. Ama acı gerçek ÖSS'de tokat gibi suratlarında patlıyor.

(Sözüm bütün idarecilere değildir, bu anlayışta olanlaradır.)

Çevrimdışı bavwer

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2008, 10:39:42 ÖS »
    Ben lisede görev yapıyorum. Bizim idare, notlar yüksek tutulduğunda tepki gösteriyor. Sebebi ise ne kadar öğrenci sınıfta kalırsa mevcut azalıyor, mevcudun azalması da sınıfların azalması demek, dolayısıyla işlerin kolaylaşması anlamına geliyor.
      Ben şahsen davranışlarında sorun olan öğrencilerin sözlü notlarının düşük tutulmasından yanayım.

Çevrimdışı Muhammed YILDIRIM

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2008, 05:27:13 ÖS »
Davranışlarındasorun olan öğrencilerin davranışlarının düzeltilmesi veya cezalandırılması amacıyla kurulmuş yetkili kurullar vardır. Sözlü notlarının bu amaçla kullanılmaması lazım. Sözlü notları ile ilgili maddede öğrenci yararının gözetilmesi olarak anlaşılabilecek hükümler vardır. Böyle de kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
İmza atmayı sevmem parmak bassam olur mu?

Çevrimdışı aslı

• Sürekli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2008, 07:02:22 ÖS »
çok gerekmedikçe ortalamanın altında sözlü notu vermem ama problemli ödev yapmayan bir öğrenci içn durum değişebilir. ben Öğrencinin lehinede aleyhinede olsa sözlü notlarını yazılı notlarıyla çok fazla çelişmeyecek şekilde kullanırım.
sözlü notu ayrı bir nottur lisede istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz  hocam, bunun herhangi bir sınırlaması yok.sadece yönetmeik öğrencinin sözlü sınav yapılmayacağını belirtir.eğer herhengi bir insiyatifimiz olmayacaksa niye sözlü notu kullanıyoruz.

fuzuliye

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2008, 07:32:27 ÖS »
Ortalamayı düşürmemek gerekir deniyor ancak ben nadir de olsa düşürüyorum. Defalarca uyardığım ama belki de notları geçer olduğu için yanlış hareketlerine devam eden bir öğrencimin notunu bugün düşürdüm. Yanlışı düzeltmek için bazen gerekiyor bu durum.

Çevrimdışı kafkamanik

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ocak 25, 2008, 09:54:31 ÖS »
bakanlık müfettişi, "sözlü notunu sınıfta verirseniz doğru bir şey yapmış olursunuz;bu sınavından düşük veya yüksek olabilir,küsuratlı da olabilir ama doğru bir yöntem olur."dedi.bence de sınıfta vermek en iyisi.öğrenci notunu ne için aldığını bilmeli.düşük veya yüksek olması önemli değil,adı üstünde:sözlü notu!ama ben prensip gereği 45'in altında sözlü notu vermiyorum. çünkü bu notla kalacak olan yine geçemiyor.0 la 1 i ayırt etmiş ve diğer dönem kurtarmak isteyene hak tanımış oluyoruz.saygılar
ne sezgisel şiire,
ne aşka mecalim var.
öpme beni bu akşam,
isteksiz bie halim var.

Çevrimdışı Edebiyat Öğretmeni

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Calimero
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2008, 12:06:51 ÖS »
Muhammed Hocam, Sizin idareci kimliğiniz de var galiba?

Çevrimdışı karaaga

• Yeni Üye
  • *
  • sevginin olduğu yerde ne yoktur ki iyilik adına
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2008, 12:50:20 ÖS »
Değerli arakdaşlar geçen dönem bakanlık müfettişleri teftişe geldi. Aslında bir rehberlikti. Bu konuları paylaşacağım müsadenizle.
1) Yıl içinde yapacağınız her faaliyeti mümkünse zümrenize ekleyip kararınızı alın."Zira zümreler bakanlık kararı gibidirle." müfettişin ifadesidir. "Yaptıklarınızda iyi niyetli olabilirsiniz ama suçlu duruma düşebilirsiniz." müfettiş
2) Yıllık planları konularına göre yaniden bölün. Yapılan ilk plan hala devam ediyor. Bölgelere göre yaniden ayarlanmalı. Örneğin lise 1 sınıflarda cümlenin ögelere 2 ders saati  verilmiş. Yetmez, yeniden düzenleyin.
2) Notlara gelince : "Sözlüleri yazılı notlarına göre veriyorsunuz. Çocuğun performans dosyası olmalı. Yıl içinde zaman zaman sözlü notu ders içinde öğrenciye verilebilir. Ayrı bir sözlü zamanı yoktur, yazılı gibi. Yazılıdan düşük not verilebilir. Ödevleri yapmamış, defter tutmamış bir öğrencinin sözlüsü neden iyi olsun. Sebebleri ortaya koyduktan sonra kişileri ikna edecek sebebler varsa düşük not verilebilir. Dönem sonunda idarecilerimizle yaptığımız istişare sonucunda 2 ve altı dersler için 1,   üstü için 2 sözlü verilir ifadesini duyduk. Sözlüler konusunda sizi bilgilendireceğim.

Çevrimdışı minerva_dada

• VIP Üye
  • sevgisiz asla.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Şubat 10, 2008, 02:14:38 ÖS »
Davranışlarındasorun olan öğrencilerin davranışlarının düzeltilmesi veya cezalandırılması amacıyla kurulmuş yetkili kurullar vardır. Sözlü notlarının bu amaçla kullanılmaması lazım. Sözlü notları ile ilgili maddede öğrenci yararının gözetilmesi olarak anlaşılabilecek hükümler vardır. Böyle de kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
Aynen katılıyorum.

Çevrimdışı songül01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Şubat 10, 2008, 09:55:34 ÖS »
ya arkadaşlar dediğiniz doğruda, öğrenci dersaneye gidip okulda da sınıfta da ben her şeyi biliyorum havası içerisindeyse dersten 85 ve üzeri almışsa siz  bu öğrenciye sözlü notu ne verirsiniz? Ne müdür ne de başkası öğretmen hangi puanı verirse versin karışmamalı

Çevrimdışı rehin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2008, 09:00:05 ÖS »
sınıfta olumsuz davranışlarını gördüğünüz öğrenciye sıfır bile verebilirsiniz. yalnız verdiğiniz notu sınıfta öğrenciye söylemeyi unutmayın,ileride sorun çıkmaması için.verdiğim ssözlü notuna karışacak müdür çıkamaz karşıma çıkarsa da cevabını alır
mende sıgar iki cihan,men bu cihana sıgmazam

Çevrimdışı rehin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Şubat 11, 2008, 09:03:42 ÖS »
ayrıca biz okulda sadece öğretmiyoruz,eğitim yönü de var;davranışları düzgün olmayan ,adam olmayan öğrenciye ver sıfırı gitsin
mende sıgar iki cihan,men bu cihana sıgmazam