Gönderen Konu: DERS DIŞI EĞİTİM ÇALIŞMALARI YÖNETMELİĞİ (EGZERSİZ YÖNETMELİĞİ)  (Okunma sayısı 92350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fuzuliye

• Ziyaretçi

ahmet

• Ziyaretçi
Teşekkürler...

Çevrimdışı mersi-n

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
teşekkürler..Edebiyat yazıyor olmasına rağmen sanırım şiir dinletisi egzersiz olarak yapılamıyor.yanlış mıyım?

Çevrimdışı Edebiyat Öğretmeni

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Calimero
    • Profili Görüntüle
Tekrar değiştirildi hocam. Şiir dinletisi egzersiz kapsamından çıkarıldı.

Çevrimdışı gülzâr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Okul dergisi ve gazetecilik de kapsam dışı kalmış.Edebiyatçılar yalnız tiyatro yapabilecek.Ben bundaki mantığı pek anlayamadım.Siz ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
Tekrar değiştirildi hocam. Şiir dinletisi egzersiz kapsamından çıkarıldı.

Bu konudaki son genelge 2010/49 sayı ve 19/08/2010 tarihli genelgedir.

Üstteki genelgenin "fonetik sanatlar/edebiyat" bölümü  ile 19/08/2010 tarihli genelgenin ilgili bölümü arasında bir fark yok. Değişiklik sadece TÜBİTAK çalışmaları olarak görülüyor.

Şiir dinletisi, dergi, gazete gibi konuların onayında ilçe yöneticileri başına buyruk hareket ediyor. Şiir dinletisi, kesinlikle onaylanması gereken bir plandır, çünkü fonetik bir çalışmadır. Ama dergi veya gazete fonetik değildir. Tiyatro çalışmaları ile ilgili genelgenin "dramatik sanatlar" bölümünde vardır.

Bence bir Türkçe/Edebiyat öğretmeni şu iki çalışmayı yapabilir:
- Tiyatro (Dramatik sanat olarak)
- Şiir dinletisi (fonetik sanat olarak)
Bu Ay Toldı aydı, söz asgı ulug
Yirinçe tüşürse bedütür kulug

Çevrimdışı gülzâr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam dergilerde zaten fonetik sanatlar içerisine giren edebiyatın ürünlerine yer vermiyor mu?Ben bunun mantığını anlayamadım.

Çevrimdışı meryemozcan

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Güzel olan sevgili değildir,sevgili olan güzeldir
    • Profili Görüntüle
Dinleti diye bir egzersiz yok. Fonetik sanatlar olarak planımızı hazırlıyoruz sene sonunda ortaya konan programın adı şiir dinletisi oluyor. İlçeye gönderdik planımızı, onay yarın öbür gün gelecek müdür söyledi bugün.

Allahım bizi bize bırakma , bizi bizsiz bırak ama bizi sensiz bırakma ...

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam dergilerde zaten fonetik sanatlar içerisine giren edebiyatın ürünlerine yer vermiyor mu?Ben bunun mantığını anlayamadım.

Bildiğiniz gibi "fonetik" ses bilgisidir hocam, şarkı-türkü söylemek, şiir okumak bir fonetik çalışmasıdır ama "yazılı metin" fonetik çalışması değilir. 9. sınıf Edebiyat dersindeki "güzel sanatların sınıflandırılması" konusunun müfredata girmesinden önce de bu genelge geçerliydi ve çalışmanın nasıl icra edileceğini vurgulamaktadır. 9. sınıf edebiyattaki sınıflandırma dikkate alınırsa gayet tabi ki her türlü  edebi çalışma, egzersiz olur.
« Son Düzenleme: Ekim 04, 2010, 05:49:58 ÖS Gönderen: aytoldı »

Çevrimdışı gülzâr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Edebiyatın malzemesinin dil, yani seslerden oluşan bir iletişim aracı olduğu göz önünde bulundurulduğunda edebiyatı fonetik sanatlar içinde ele alıyoruz zaten hocam.Bir şiir sizin söylediğiniz manada seslendirildiğinde fonetik bir etkinlik oluyor da yazı olarak kaldığında fonetik sanat değil midir?

Çevrimdışı gülzâr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ayrıca ben bu müfredat uygulanmaya başladığından beri dergi çıkarıyordum.Sadece bu yıl mı kavram kargaşası başladı?

Çevrimdışı aytoldı

• Uzman Üye
    • Profili Görüntüle
Edebiyatın malzemesinin dil, yani seslerden oluşan bir iletişim aracı olduğu göz önünde bulundurulduğunda edebiyatı fonetik sanatlar içinde ele alıyoruz zaten hocam.Bir şiir sizin söylediğiniz manada seslendirildiğinde fonetik bir etkinlik oluyor da yazı olarak kaldığında fonetik sanat değil midir?

Hocam, aynı şeyleri bundan 5 yıl önce -9. sınıf edebiyat güzel sanatların sınıflandırlması müfredata girmeden önce- söyler miydiniz? Bundan 5 yıl önce "edebiyatın malzemesi nedir" sorusuna kaçımız "dil" cevabını verirdi?
"şiir yazmak mı fonetiktir okumak mı fonetiktir" sorusuna bugün için hepimiz "ikisi de" diyebiliriz ama kaçımız 5 yıl önce "ikisi de" şekline cevap verirdi? Vurgulamak istediğim şey bu genelge 9.sınıf müfredatından çok öne vardı ve o zamanlar fonetik hepimiz için "ses" demekti.  

Çevrimdışı Edebiyat Öğretmeni

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Calimero
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, siz "Şiir dinletisinin egzersizi yapılabilir." dediğiniz ve geçen sene yapıldığı için bugün öğretmenler odasındaki panoya asılan egzersiz çalışmalarına dair açıklamaları özellikle okudum. Orada parantez içinde şiir dinletisi, okul gazetesi çıkarma vb etkinliklerin edebiyatın konusu olduğu için ders dışı faaliyet olarak kabul edilemeyeceği yazılmış. Umarım bu durum bağlı olduğum il milli eğitimle sınırlıdır da sizler ücretinizi alırsınız.
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2010, 05:22:27 ÖS Gönderen: Edebiyat Öğretmeni »

Çevrimdışı emosamca

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şiir dinletisi dediğiniz arkadaşlar sene sonu 10 öğrenciye 1 hafta önce şiir ver okut.bu mudur yani öyle yaptılar biz de haksız kazanc bence inşallah egzersiz olarak kabul edilmez

Çevrimdışı meryemozcan

• Site Yöneticisi
  • VIP Üye
  • Güzel olan sevgili değildir,sevgili olan güzeldir
    • Profili Görüntüle
Bu kadar kolay yolu vardı da neden daha önce söylemediniz inanın kırıldım şimdi. :(

Allahım bizi bize bırakma , bizi bizsiz bırak ama bizi sensiz bırakma ...